ALG
Bizi Arayın; 0242 244 29 95
PSİKOTEKNİK NEDİR? » Psikoteknik Testin Kullanım Alanları

Psikoteknik Testin Diğer Kullanım Alanları

Kişinin belirli bir işteki yeterliliğinin ortaya konması amacıyla, gerekli bedensel ve zihinsel özelliklerinin testler aracılığıyla ölçülmesidir. Başka bir deyişle psikoteknik değerlendirme, bireyin bir işe uygun olup olmadığını anlamaya yönelik tasarlanmış bir inceleme ve değerlendirme yöntemidir.

Birey yapmakta olduğu iş için gerekli beceri ve deneyimlere sahip olmayabilir. Bu durumda iş kazalarına davetiye çıkaracaktır. İş kazaları ise şirketler için sosyal güvenlik yasaları ve kurumları ile İlgili problemler doğuracaktır. Bu tür yaşanabilecek olumsuz sonuçları öngören işletmeler personel seçimi aşamasında bu riski en aza indirmeyi tercih etmelidirler. Doğru kişiye doğru iş mantığından yola çıkarak, personel seçimi aşamasında başvuran adayların yetenek ve kişilik yapılarının ölçülmesi hem iş kazalarını önleyici bir faktör olarak hem de çalışanların iş doyumu açısından önemlidir.

Psikoteknik bir iş yerinde çalışacak bireylerin seçiminde, uygun işe uygun kişi eşleşmesinin sağlanmasında kullanılmaktadır. Her iş için gerekli bilgi ve beceriler farklıdır. Bu nedenle de her iş için önceden iş analizinin yapılıp o iş için gerekli temel becerilerin öncelikle tespit edilmesi gereklidir. Bu becerileri ölçmeye uygun test bataryaları oluşturulur. Bireyler teste girerler ve sonuçları uzman ekibimiz tarafından analiz edilir. Kişilerin işe uygunluğu değerlendirilir ve sonuçlar ilgili şirketle paylaşılarak karara varılır. Psikoteknik değerlendirme özellikle dikkat ölçümü ile öne çıkmaktadır. İş sırasında herhangi bir araç kullanan çalışanlar, forklift-vinç kullanıcıları, mavi yakalı işçiler, güvenlik personeli, muhasebe çalışanları, teknik elemanlar, inşaat- elektronik çalışanları gibi dikkat, koordinasyon gerektiren çalışanların psikotekniğe girmesi öncelikli ihtiyaçlardandır.

0242 244 29 95
0507 403 43 10
VARLIK MAH. 100.YIL BULVARI, GÜVEN APT. NO:52 K:2 D:4, 07050
MURATPAŞA/ANTALYA

Bu site ve içeriğini oluşturan
materyallerin kullanım hakları
EMKA PSİKOTEKNİK’e
aittir, izinsiz kullanılamaz
© 2019 Antalya

Tasarım Altantois