ALG
Bizi Arayın; 0242 244 29 95
PSİKOTEKNİK NEDİR? » PSIKOtrafik

PSIKOtrafik

CAN VE MAL GÜVENLİĞİ İÇİN GÜVENİLİR HİZMET PSİKOTRAFİK

Trafik psikolojisi, psikolojinin uygulamalı alt dallarındandır. Yaya ve sürücülerin trafikteki davranışlarının altında yatan psikolojik süreçleri inceler. Başlıca amacı trafik kazalarını ve bu kazaların sonucu olan ölümleri azaltabilmektir. Sürücülerin araç sürme eylemi sırasındaki algı, dikkat ve biliş süreçleri, sürücü kişiliği, risk alma davranışı, sürücülerin tutumları ve duyguları trafik psikolojisinin çalışma alanlarındandır. Psikotrafik olarak çalıştığımız alanlar ve seminer programımız:

» Sürücü eğitimi ve sürücülük tarzları (iyi sürücü-acemi sürücü, güvenli sürüş)
» Trafikte risk alma davranışı, saldırganlık, kızgınlık gibi kişisel özellikler (trafik stresi)
» Sürücülerin düzenli aralıklarla yeteneklerinin değerlendirilmesi (psikoteknik),
» Trafik güvenliği konusunda bilinç yaratma programları (trafik kazalarında ya karşısı suçludur ya da kader, şans, bahta atıfta bulunulur)
» Sürücülerin stres ve kaygı duygu durumlarının ölçülmesi, sürücülükte kaygı tepkileri (kaygı karar vermeyi güçleştirebilir, ya da fren yerine gaza basma gibi bilişsel hatalara sebep olabilir)
» Kazaya yatkınlığı belirleyen faktörler
» Kazaya neden olan sürücünün yaşadığı suçluluk duyguları
» Sürücü davranışlarını geliştirme ve rehabilitasyonu

Kazaların oluşmasında, en önemli neden insan faktörüdür. Kazalar ağırlıklı olarak sürücü davranışlarındaki eksiklikler ve kusurlardan kaynaklıdır. Aşın hız, yakın takip, yol vermeme, yanlış sollama, dikkatsizlik, tepki hızının yetersizliği, hızlı karar verememe gibi trafik kural ihlalleri ve sürücü yetrsizlikleri başlıca kaza nedenleri arasındadır. Psikoteknik ile sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel, psikomotor ve kişilik özellikleri bilgisayar tabanlı bir değerlendirme sistemi ile ölçülür ve sürücülük açısından uygunluğu –yeterliliği hakkında bir sonuca varılır. Yeterli olmayan bireyler trafiğe çıkmadan engellenir.

Psikotrafik uygulaması şirketlere sunulan bir hizmettir. Şirket şoförlerinin ayrıntılı testlerden geçirildiği ve %94 oranında insan kaynaklı kazaları önleyen bir hizmettir. Aynı zamanda şirket şoförlerinin psikoteknik belgelerini de içeren bir süreçtir. Siz de kıymetli araçları olan, insan taşıyan, maddi değeri yüksek mallar taşıyan, çalışanlarına değer veren, en önemlisi insan canına değer veren bir firma iseniz; mal ve can sağlığınızın korunması için bize başvurunuz.

Ayrıntılı bilgi için bizi arayınız...

0242 244 29 95
0507 403 43 10
VARLIK MAH. 100.YIL BULVARI, GÜVEN APT. NO:52 K:2 D:4, 07050
MURATPAŞA/ANTALYA

Bu site ve içeriğini oluşturan
materyallerin kullanım hakları
EMKA PSİKOTEKNİK’e
aittir, izinsiz kullanılamaz
© 2019 Antalya

Tasarım Altantois